„Няма нищо по-лесно от това да откажеш цигарите! Аз съм го правил поне сто пъти. „
Зависимостта се дефинира като състояние на физическа и психическа неспособност да се спре приема конкретно вещество или извършването на определено действие отново и отново. Това е процес, който не може да бъде спрян с проява на воля. В по-голямата част от случаите зависимите не осъзнават сериозността на състоянието си и вярват, че е под техен контрол. Постепенно зависимостта обсебва ежедневието и променя както живота на страдащия, така и този на неговите близки.
Най-разпространените зависимости към прием на вещества са : алкохолна, никотинова и зависимост към наркотични вещества, а от тези свързани с определени дейности се отнасят хазартната, интернет зависимост и зависимост към секса.
На физическо ниво зависимостта се проявява като състояние, при което тялото се адаптира към наличието на дадено вещество и за постигането на желания ефект се нуждае все по-голямо количество от него. Психичната зависимост е свързана със субективната нужда употребата му да продължи въпреки последствията.
Как се формира зависимостта?
Това се случва през през невробиологичния механизъм на производство на Допамин. Допаминът е невротрансмитер, който е отговорен за емоционалните ни реакции и влияе директно върху центровете на удоволствието. Участието му в системата на възнагражденията води до активно действие на човека да извършва и постига онова, което му доставя удоволствие. От друга страна желанието това удоволствие да се изпитва отново и пак, потиква взимането на съответното вещество или изпълнението на определено действие все повече и по-често. Така допамина се явява хормон, стимулиращ привикването и пристрастяването.
Етапи:
- Първоначално зависимостта се случва на емоционално ниво. Това е свързано с преживяване на интензивно изменение на психологическото състояние. Изразява се с преживяване на приповдигнатост, еуфория, радост,което води до усещането, че желаното състояние може да се постигне бързо и лесно чрез приема на съответна субстанция.
- Втория етап е свързан с последователното пребягване към обекта на зависимостта. Така се създава и съответната честота на проява на зависимото поведение и се придобива навик, нарушението на който води до преживяване на дискомфорт.
- В следващия етап зависимото поведение се превръща в стереотип, в който човек има непреодолима нужда от обекта на своята зависимост. Постепенно останалите дейности спират да бъдат приоритет и започват да страдат всички останали социални кръгове и дейности (семейство, работа, приятели, дори и хигиената).
- Следва четвъртия етап на разрушението, което обхваща всички сфери на живот: физическа, психическа, духовна и социална.
Зависимостта е процес, които се развива постепенно, преминавайки през различни етапи: експериментиране, употреба, вредна употреба и зависимост – загуба на контрол върху употребата на вещества. Зависимостта не е проблем само на този, който употребява наркотици. Зависимостта обхваща цялото семейство – родители, братя и сестри, роднини. Целият семеен живот и функциониране е съсредоточен върху зависимия в опити да се помогне за решаване на проблема.