(Интелектуален дефицит)
Терминът умствена изостаналост обединява голяма група аномалии на психичното развитие, при което в различна степен страда интелектуалният статус. За означаване на понятието умствена изостаналост се използват много и различни термини. Това многообразие се определя от факта, че с умствена изостаналост се занимават различни професионалисти, които поставят различен акцент при проучванията си. За да бъде дефинирана умствена изостаналост е необходимо да се имат предвид не само генетичните и психични признаци, характеризиращи умствената изостаналост, но и социално адаптивните възможности на индивида.
Под умствена изостаналост се разбира обща интелектуална изостаналост, възникнала в период на развитието и асоциирана обикновено с понижени възможности за житейска ориентация.
УИ се характеризира със съпътстващи прояви на ограничения в адаптивните умения: комуникация, битови и социални умения, самообслужване. Изоставане се наблюдава в психомоторното развитие, което в зависимост от степента на УИ може да бъдат засегнати съответно в различна степен обща, фина моторика, и зрително-моторна координация. Забавен е темпа на зрителното възприятие, трудно се ориентират в нови и непознати, а и често в познати за тях ситуации. Характерни критерии при хората с интелектуален дефицит е понижената цветова сетивност; нарушена пространствена и времева ориентация; невъзможност да се разграничава същественото от второстепенното и емоционална незрялост.
Етиологията на това нарушение е обуслована от няколко фактори – генетични; инфекции и паразитни болести; наличие на тумори; травми, отравяния и пр. В миналото са се използвали три степени – дебилност, имбецилност и идиотия. С времето обаче тези понятия се превръщат в носители на негативно етикетиране на индивида, в стигма, отнасяща се както до страдащия индивид, така и до неговото обкръжение и близки. За това в МКБ и DSM тази нозология е описана като състояние на интелектуален дефицит или УИ, което може да бъде съответно – лека степен, при която коефициента на интелигентност (IQ) е между 69 и 50; умерена УИ – IQ е между 49 и 35 и тежка или дълбока степен на УИ , съответно IQ е под 20.
Всеки човек има уникални качества, интереси, годности и потребности. За хората с интелектуален дефицит е необходимо да имат добра организация на средата и дейностите, адаптивна среда, професионална помощ от добре подготвени специалисти. И нека да не забравяме най-важното !
– ТОЛЕРАНТНОСТТА КЪМ РАЗЛИЧИЯТА И УВАЖЕНИЕТО КЪМ ЛИЧНОСТТА НА ВСЕКИ НИ ПРАВИ ИСТИНСКИ ЧОВЕЦИ!
Марияна Павлова