Фината моторика, играта и защо трябва да работим върху нейното развитие?
Двигателните умения започват да се развиват още при раждането ни. Първо се развива грубата моторика, която е отговорна за цялостната двигателна подвижност на новороденото. Благодарение на това бебето започва да се движи, да се обръща, сяда, пълзи, изправя, прохожда и т.н. След развитието на големите мускулни групи и овладяването на общата моторика следва развитието и усъвършенстването на фините двигателни умения.
Фината моторика е част от общото моторно развитие на човека. Тя е отговорна за редица основни, ежедневни дейности. Включва способността на детето да контролира малките мускулни групи на тялото, които отговарят за фините движения на ръцете, пръстите, очните движения, езика. Те участват в задачи като: самостоятелно хранене, миене на зъбите, обличане и събличане, откопчаване и закопчаване на копчета, връзване/развързване на връзките, игра, рисуване и пр.
Наред с всички ежедневни дейности фината моторика е тясно свързана с езиковото развитие на детето. Пръстите на ръцете са един от основните инструменти, свързани с фините движения и действия. В тях са разположени рецептори, които изпращат импулси, отговарящи за възбуждането на речевите центрове в мозъка. При упражняването на пръстите се ускорява процесът на съзряване и развитие на речевите му области.
Друга много отговорна задача на фините двигателни способности е свързана с усвояването на академичните умения – рисуване, писане, четене.
Играта е от особено значение за цялостното психомоторно развитие на детето. Дори съвсем елементарни на вид игри като завиване и хранене на кукла, редене на кубчета, игра с пъзел, нанизване, рязане – помагат на детето да стане по-сръчно. Съществуват редица игри, с които може да се забавлявате и да помогнете на своето дете да развива фината си моторика:
Играйте с глина или пластилин – моделирането и мачкането им въздействат благоприятно не само сръчността и подобряване на фините движения, но и разгръщат въображението и креативността на детето.
Нанизването на макарони и маниста, е забавно и освен, че стимулира въображението, спомага движенията на ръцете да стават все по-ловки и точни и развива зрително-моторната координация. Създава основа за по-добър захват, който ще подпомогне на детето в по-късен етап при усвояване на процеса на писане. И не на последно място подобрява вниманието и концентрацията, които са в основата на академичното развитие в по-късен етап.
Рисуването е една от най-любимите игри на децата и основна дейност подпомагаща тяхното развитие. Може да рисувате с пръсти в пясък, с бои за пръсти или просто да вземете моливи и бял лист хартия. Това е чудесна възможност детето да упражнява своите пръсти и така да подобрява и графомоторните си умения. За никого не е тайна, че посредством рисунката, децата не само развиват своето въображение, но и там намират сигурно пространство да изразят себе си и това, което мислят и чувстват.
Тук може да намерите някои забавни упражнения за развитие на графомоторните умения.
Играчките – няма дете, което да не обича да играе с играчки. Играта с играчки, както и повторението на определени действия водят до автоматизиране и подобряване на сръчността, която е жизнено важна за функционирането на всички нива. Забавно и под формата на игра децата развиват своите координация, сръчност, ловкост, концентрация, памет, пространствено мислене, аналитични умения и пр.
Играйте със своите деца! Това е безценно време, в което можете да бъдете заедно и да учите детето на споделеност, търпение и добро общуване. Играта е първата социална дейност, която подготвя детето за бъдещия живот!