Психичното здраве при децата се разглежда като процес на оптимално развитие в когнитивен, емоционален, социален и поведенчески аспект. Психичното благополучие на подрастващите е обословено от различни фактори в отделните етапи на развитие. Проблемите могат да дадат израз в различни посоки като трудности в психологическо-емоционалното развитие, застой и промени в когнитивните процеси, в общуването и социалните отношения, както и в поведенчески план.
Ранното диагностициране, превенция и навременна специализирана помощ могат да подобрят и да дадат възможност за хармонично израстване и цялостно благополучие на подрастващия индивид. Детско – юношеското консултиране се фокусира върху особеностите в определената възраст . Ранно детство до 5 годишна възраст е период, през който се формират важни психични процеси и мозъчни функции определящи по-нататъшното развитие на подрастващия, а и възрастния индивид. Тук работата е насочена както към детето, така и към цялото семейство като подкрепяща среда. В малко по-късен етап след 5 годишна възраст фокуса се насочва към детето и се използва богат набор от различни техники съобразени както с възрастовите особености, така и с конкретните дефицити и нарушения.
Консултирането и психологическата помощ в детско -юношеска възраст е многообразен процес насочен към справяне с развитийни, когнитивни, моторни, комуникативни, психо-социални, емоционални и поведенчески проблеми. Когато говори за „здраво дете“ не трябва да се ограничаваме само до здравето във физически аспект. Общото здраве е съвкупност от добро физическо състояние и психичното благополучие, което дава възможност детето да израства като хармонична и успешна личност.
- Обучителни трудности
- Дислексия
- Дисграфия
- Дискалкулия
- Диспраксия
- Нарушения в езиковото развитие
- Хиперактивност с дефицит на вниманието
- Емоционално-поведенчески нарушения
- Интелектуален дефицит
- Агресия /Автоагресия
- Опозиционно поведение
- Аутизъм
- Проблеми в адаптацията към детската градина и училище
- Тревожни състояния, страх, стеснителност ниско самочувствие