Тикове: Тиковете са неволеви, бързи, често повтарящи се неритмични движения на отделни мускулни групи. Преживяват се като непреодолими, но могат да бъдат потиснати за определен период от време. Те могат да бъдат двигателни (моторни) и гласови (вокални). Делят са още на прости и сложни, преходни и хронични:
Прости двигателни тикове : гримаси, мигане с очи, свиване на носа, резки движения на пията, свиване на раменете, и др.
Прости вокални тикове : покашляне, подсмърчане, хълцане, джафкане, съскане и др.
Сложни двигателни тикове : поклащане, въртене на главата, скачане , ритане на предмети и др.
Сложни гласови тикове : повтаряне на определени думи и фрази, повтаряне на звуци, промяна в интонацията.
Преходните тикове са с продължителност от седмици до няколко месеца, но не продължават,. повече от година. Стават по-изразени при умора или тревожно състояние.
Хроничните тикове се различават от преходните по своята продължителност, която е над година и имат относително непроменлив характер.
Синдром на Турет : Синдром на Турет е невроразвитийно разстройство, характеризиращо се с множество двигателни тикове и един или повече гласови тикове с продължителност над 1 година. Началото обикновено настъпва в детска възраст. Счита се за най-тежкото тиково разстройство. Тиковете се променят по вид, честота и интензитет. Те могат да бъдат различен вид. Първите тикове най-често засягат главата и лицето. Примигването с очи е сред първите и най-чести тикове. Вокалните тикове обикновено се появяват няколко месеца до година по-късно. включват подсмърчане, прочистване на гърлото, звучно преглъщане, похъркване, покашляне. При децата със синдром на Турет често се установяват съпътстващи проблеми като ОКР, Разстройство с дефицит на внимание и хиперактивност, Поведенчески проблеми и пр.