Депресия: Най-общо депресията се описва като чувство на меланхолия, тъга, отчаяние, безпомощност, което може да продължи от няколко часа до няколко дни. Ако проявата на симптоми продължи по-дълго , тогава става въпрос за заболяване известно като клинична депресия. Тя не е преходно, нормално състояние на ума. Не е признак на лична слабост и не зависи от болния да реши да „се успокои“ и да се оправи. Характерни симптоми на депресия са:
- Постоянно чувство на тъга и безпокойство
- Загуба на интерес към иначе обичайно любими дейности
- Ниско ниво на енергия и чувство на постоянна умора
- Нарушения в съня
- Социално отдръпване
- Нарушени памет и концентрация
- Необичайна раздразнителност и безпокойство
- Самоубийствени мисли, мисли за смърт
- Самонараняване
- Различни физически проблеми като : загуба на апетит и тегло; световъртеж; главоболие; сърцебиене, проблеми с дишането; стомашно-чревни проблеми и пр.
Страх и фобии : Страховете са защитен механизъм, който се отключва при заплаха и опасност. Фобиите са вид тревожно разстройство изразяващо се в ирационален страх от различни обекти, действия или ситуации. Някои от фобиите са характерни за детска възраст, някои минават спонтанно, а други остават за цял живот
Фобиите се разделят на три групи:
- Социална фобия – изразява се в страх от излагане на обществено място, съпроводена от чувство за срам. Това води до избягване на социални контакти, което засяга социалния живот на всички нива.
- Специфични фобии : представляват конкретен страх от определен обект или дейност (с други думи страх от нещо специфично) : зоофобия (страх от животни); клоустрофобия (страх от тесни пространства); акрофобия (страх от височини); хемофобия (от кръв); трипанофобия (от инжекции); геронтофобия (страх от старостта) и др.
- Агорафобия : Агорафобията е страх от отворени пространства и се описва като третата група фобии. Представлява ирационален страх или безпокойство от дадена обстановка или ситуация. Всъщност страхът на засегнатите е, че няма да могат да избягат, ако тревожността им нарасне внезапно. Често се свързва с паническото разстройство .